Yageo HHV-25FR-52-120K
HHV-25FR-52-120K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-25FR-52-120K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HHV-25FR-52-120K.pdf
Availability of HHV-25FR-52-120K
QUANTITY
HHV-25FR-52-120K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-25FR-52-120K
Internal Part NumberEIS-HHV-25FR-52-120K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-25FR-52-120K
Related LinksHHV-25FR, HHV-25FR-52-120K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-25FR-52-120K Details Description
Related parts for HHV-25FR-52-120K
HEX NUT datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC24S/AE24G/HKC24S datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
0603 10K J60 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf