Yageo HHV-25JR-52-1M5
HHV-25JR-52-1M5 picture photo
Mfg. Part Number
HHV-25JR-52-1M5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HHV-25JR-52-1M5.pdf
Availability of HHV-25JR-52-1M5
QUANTITY
HHV-25JR-52-1M5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-25JR-52-1M5
Internal Part NumberEIS-HHV-25JR-52-1M5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-25JR-52-1M5
Related LinksHHV-25J, HHV-25JR-52-1M5 Datasheet, Yageo Distributor
HHV-25JR-52-1M5 Details Description
Related parts for HHV-25JR-52-1M5
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 483BGA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
CONN IDC 24POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 22A DIRECTFET datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf