Yageo HHV-25JR-52-500K
HHV-25JR-52-500K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-25JR-52-500K
Brief Description
RES 500K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HHV-25JR-52-500K.pdf
Availability of HHV-25JR-52-500K
QUANTITY
HHV-25JR-52-500K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-25JR-52-500K
Internal Part NumberEIS-HHV-25JR-52-500K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-25JR-52-500K
Related LinksHHV-25JR, HHV-25JR-52-500K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-25JR-52-500K Details Description
Related parts for HHV-25JR-52-500K
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 26MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 176MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.65V 500MW SOD80 datasheet.pdf