Yageo HHV-50FR-52-560K
HHV-50FR-52-560K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-50FR-52-560K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HHV-50FR-52-560K.pdf
Availability of HHV-50FR-52-560K
QUANTITY
HHV-50FR-52-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-50FR-52-560K
Internal Part NumberEIS-HHV-50FR-52-560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-50FR-52-560K
Related LinksHHV-50FR, HHV-50FR-52-560K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-50FR-52-560K Details Description
Related parts for HHV-50FR-52-560K
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CRIMP PROCESS MONT AMP T datasheet.pdf
RES 612K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 500' datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.20MM datasheet.pdf