Yageo HHV-50JT-52-100K
HHV-50JT-52-100K picture photo
Mfg. Part Number
HHV-50JT-52-100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HHV-50JT-52-100K.pdf
Availability of HHV-50JT-52-100K
QUANTITY
HHV-50JT-52-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of HHV-50JT-52-100K
Internal Part NumberEIS-HHV-50JT-52-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductHHV Series Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHHV
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHV-50JT-52-100K
Related LinksHHV-50JT, HHV-50JT-52-100K Datasheet, Yageo Distributor
HHV-50JT-52-100K Details Description
Related parts for HHV-50JT-52-100K
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ANTENNA RUBBR DUCK 2.4GHZ RP-SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
RES 8.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HERMAPHROD 40POS .8MM SMD datasheet.pdf
FLT RIB CBL .050" 28AWG 26C 3' datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf