United Chemi-Con HHXB250ARA560MF61G
HHXB250ARA560MF61G picture photo
Mfg. Part Number
HHXB250ARA560MF61G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER HYB 56UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
HHXB250ARA560MF61G.pdf
Availability of HHXB250ARA560MF61G
QUANTITY
HHXB250ARA560MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of HHXB250ARA560MF61G
Internal Part NumberEIS-HHXB250ARA560MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, HXB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HHXB250ARA560MF61G
Related LinksHHXB250AR, HHXB250ARA560MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
HHXB250ARA560MF61G Details Description
Related parts for HHXB250ARA560MF61G
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATING HEAD HIPUR (CYLINDER) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 74COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CABLE CONN NUT datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf