Hirose Electric Co Ltd HIF2B-50D-2.54RB
HIF2B-50D-2.54RB picture photo
Mfg. Part Number
HIF2B-50D-2.54RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN HOUSING 50POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF2B-50D-2.54RB.pdf
Availability of HIF2B-50D-2.54RB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HIF2B-50D-2.54RB Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF2B-50D-2.54RB
Internal Part NumberEIS-HIF2B-50D-2.54RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesHIF2B
PackagingBulk
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions50
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF2B-50D-2.54RB
Related LinksHIF2B-50, HIF2B-50D-2.54RB Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF2B-50D-2.54RB Details Description
Related parts for HIF2B-50D-2.54RB
JUMPER-H1501TR/A3048Y/X 2" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20DIP datasheet.pdf
IC DUAL COMP P-P NANOPWR 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 40V 4A 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
ADAPTER X/F 7MM/SMA 18GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf