Hirose Electric Co Ltd HIF2C-26DT-1.27R
HIF2C-26DT-1.27R picture photo
Mfg. Part Number
HIF2C-26DT-1.27R
Brief Description
CONN HOUSING 26POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF2C-26DT-1.27R.pdf
Availability of HIF2C-26DT-1.27R
QUANTITY
HIF2C-26DT-1.27R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF2C-26DT-1.27R
Internal Part NumberEIS-HIF2C-26DT-1.27R
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions26
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF2C-26DT-1.27R
Related LinksHIF2C-26, HIF2C-26DT-1.27R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF2C-26DT-1.27R Details Description
Related parts for HIF2C-26DT-1.27R
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC60S/AE60G/HKC60S datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=100FT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ 8TSSOP datasheet.pdf