Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
HIF3BA-16PA-2.54DS(81) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 16POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-16PA-2.54DS(81).pdf
Availability of HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
QUANTITY
HIF3BA-16PA-2.54DS(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
Related LinksHIF3BA-16PA, HIF3BA-16PA-2.54DS(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-16PA-2.54DS(81) Details Description
Related parts for HIF3BA-16PA-2.54DS(81)
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RECPT 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 560 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LIF CONN. SUB PLUG 7P GREEN datasheet.pdf
LED RS ARRAY WHITE 4925 LM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
15P F LC FILT 370PF R/A.318 datasheet.pdf