Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-20D-2.54C(03)
HIF3BA-20D-2.54C(03) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-20D-2.54C(03)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
20 POSITION CRIMP TYPE HOUSING
Datasheet Download
HIF3BA-20D-2.54C(03).pdf
Availability of HIF3BA-20D-2.54C(03)
QUANTITY
HIF3BA-20D-2.54C(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-20D-2.54C(03)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-20D-2.54C(03)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
FeaturesPolarizing Key
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-20D-2.54C(03)
Related LinksHIF3BA-20D, HIF3BA-20D-2.54C(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-20D-2.54C(03) Details Description
Related parts for HIF3BA-20D-2.54C(03)
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA SO8 SMD datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 2.41MM datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf