Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-26D-2.54R
HIF3BA-26D-2.54R picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-26D-2.54R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3BA-26D-2.54R.pdf
Availability of HIF3BA-26D-2.54R
QUANTITY
HIF3BA-26D-2.54R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-26D-2.54R
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-26D-2.54R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-26D-2.54R
Related LinksHIF3BA-2, HIF3BA-26D-2.54R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-26D-2.54R Details Description
Related parts for HIF3BA-26D-2.54R
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC TX LVDS SERDES 56TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1V/ADJ 3A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT 2KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf