Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
HIF3BA-40PA-2.54WB(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-40PA-2.54WB(71).pdf
Availability of HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
QUANTITY
HIF3BA-40PA-2.54WB(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
Related LinksHIF3BA-40PA, HIF3BA-40PA-2.54WB(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-40PA-2.54WB(71) Details Description
Related parts for HIF3BA-40PA-2.54WB(71)
IC 2.63V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf