Hirose Electric Co Ltd HIF3BA-64P-2.54WA
HIF3BA-64P-2.54WA picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BA-64P-2.54WA
Brief Description
CONN HDR 64POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BA-64P-2.54WA.pdf
Availability of HIF3BA-64P-2.54WA
QUANTITY
HIF3BA-64P-2.54WA Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BA-64P-2.54WA
Internal Part NumberEIS-HIF3BA-64P-2.54WA
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationWire Wrap
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BA-64P-2.54WA
Related LinksHIF3BA-6, HIF3BA-64P-2.54WA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BA-64P-2.54WA Details Description
Related parts for HIF3BA-64P-2.54WA
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
2.8MM SLD 2P PLUG ASSY datasheet.pdf