Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 30POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BAE-30PA, HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BAE-30PA-2.54DSA(71)
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN 68POS .050 CHAMP PLUG VERT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.35A 190 MOHM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 SGL ESD 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 16COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 4000' datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS SB48 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf