Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BAE-40PA, HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BAE-40PA-2.54DSA(71)
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 39.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
XBEE PRO RS232 ADAPT RPSMA 25PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf