Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
HIF3BAE-60PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-60PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BAE-60PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BAE-60P, HIF3BAE-60PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-60PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BAE-60PA-2.54DS(71)
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/06/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf