Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-60PD-254R-MC
HIF3BAE-60PD-254R-MC picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-60PD-254R-MC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-60PD-254R-MC.pdf
Availability of HIF3BAE-60PD-254R-MC
QUANTITY
HIF3BAE-60PD-254R-MC Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-60PD-254R-MC
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-60PD-254R-MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Contact TypeMale Pin
Number of Positions60
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-60PD-254R-MC
Related LinksHIF3BAE-60, HIF3BAE-60PD-254R-MC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-60PD-254R-MC Details Description
Related parts for HIF3BAE-60PD-254R-MC
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BOARD ADD-ON FOR DK-LM3S9B96 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36.5 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
DC EMITTER (OPPOSED BEAM PAIR) datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf