Hirose Electric Co Ltd HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BAL-20PA, HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BAL-20PA-2.54DSA(71)
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RES 1G OHM 16W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123T datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf