Hirose Electric Co Ltd HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
HIF3BD-10PA-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BD-10PA-2.54DS(72).pdf
Availability of HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
QUANTITY
HIF3BD-10PA-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
Related LinksHIF3BD-10PA, HIF3BD-10PA-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BD-10PA-2.54DS(72) Details Description
Related parts for HIF3BD-10PA-2.54DS(72)
IDC CABLE-ASC40G/ AE40G / ASC40G datasheet.pdf
TRANS IGBT PWR MODULE 1.2KV 330A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
DIODE RF PIN 50V 250MW SOT143 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC HALL SENSOR BIDIRECT SMINI-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 2.5MM SOLDER datasheet.pdf