Hirose Electric Co Ltd HIF3C-20D-2.54C(03)
HIF3C-20D-2.54C(03) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3C-20D-2.54C(03)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING 20POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3C-20D-2.54C(03).pdf
Availability of HIF3C-20D-2.54C(03)
QUANTITY
HIF3C-20D-2.54C(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3C-20D-2.54C(03)
Internal Part NumberEIS-HIF3C-20D-2.54C(03)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesHIF3C
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3C-20D-2.54C(03)
Related LinksHIF3C-20D, HIF3C-20D-2.54C(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3C-20D-2.54C(03) Details Description
Related parts for HIF3C-20D-2.54C(03)
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf