Hirose Electric Co Ltd HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3C
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3CA-20PA, HIF3CA-20PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3CA-20PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3CA-20PA-2.54DSA(71)
CABLE TIE INTERMD 120#WR BK11.8" datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
THERMISTOR SMALL BEAD 2KOHM 25% datasheet.pdf
LED 9MM PMI R 12V BLK HS W GASKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf