Hirose Electric Co Ltd HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 50POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
SeriesHIF3C
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesWaterproof
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3CBW-50PA, HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3CBW-50PA-2.54DSA(71)
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR 20-TSSOP datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 625 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf