Hirose Electric Co Ltd HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
HIF3CD-10PA-2.54DSA(91) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3CD-10PA-2.54DSA(91).pdf
Availability of HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
QUANTITY
HIF3CD-10PA-2.54DSA(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
Internal Part NumberEIS-HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
SeriesHIF3C
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
Related LinksHIF3CD-10PA, HIF3CD-10PA-2.54DSA(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3CD-10PA-2.54DSA(91) Details Description
Related parts for HIF3CD-10PA-2.54DSA(91)
IC MONITOR SUPPLY QUAD 10-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
KD POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE GOAT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf