Hirose Electric Co Ltd HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
HIF3E-10PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-10PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-10PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-10PA-, HIF3E-10PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-10PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-10PA-2.54DSA(71)
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A DPAK datasheet.pdf
I/O MODULE 2 ANALOG 2 ANALOG datasheet.pdf
TAPE POLY PROTECTIVE datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V ITO220AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DYNAMIC D4200 REC CONT L/LP datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf