Hirose Electric Co Ltd HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
HIF3E-16PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 16POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-16PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-16PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-16PA-, HIF3E-16PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-16PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-16PA-2.54DSA(71)
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOP datasheet.pdf
LAMP CCFL 1450V 2.6MM X 214MM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 24-HTSSOP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 2 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 800MA 580 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf