Hirose Electric Co Ltd HIF3E-18PA-2.54DS(71)
HIF3E-18PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-18PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-18PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3E-18PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3E-18PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-18PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-18PA-2.54DS(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-18PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3E-18PA, HIF3E-18PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-18PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3E-18PA-2.54DS(71)
MOSFET N-CH 500V 5A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 22POS datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
PTC THERMISTOR S 1022-A 120-A 51 datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM DIE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf