Hirose Electric Co Ltd HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
HIF3E-18PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-18PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-18PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-18PA-, HIF3E-18PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-18PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-18PA-2.54DSA(71)
IC ADC 8BIT PAR 1MSPS 20DIP datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 140MA 7.38 OHM datasheet.pdf
PUSH-BUTTON BLK W/2 831320C2/0 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.5MM datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf