Hirose Electric Co Ltd HIF3E-20PA-2.54DS(71)
HIF3E-20PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-20PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-20PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3E-20PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3E-20PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-20PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-20PA-2.54DS(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-20PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3E-20PA, HIF3E-20PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-20PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3E-20PA-2.54DS(71)
WASHER SHOULDER #6 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 2.7A 176 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 576 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LIGHT BULBS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf