Hirose Electric Co Ltd HIF3E-40PA-2.54DS(71)
HIF3E-40PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-40PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-40PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3E-40PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3E-40PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-40PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-40PA-2.54DS(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-40PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3E-40PA, HIF3E-40PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-40PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3E-40PA-2.54DS(71)
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 11A 125V datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PRESS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 128K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL 20-22 AWG datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf