Hirose Electric Co Ltd HIF3E-60PA-2.54DS(71)
HIF3E-60PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-60PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3E-60PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3E-60PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3E-60PA, HIF3E-60PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-60PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3E-60PA-2.54DS(71)
CAP TRIMMER 5.5-20PF 100V TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
IC REG LDO 5.9V 75MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN DIN R HEADER 64POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf