Hirose Electric Co Ltd HIF3F-16PA-2.54DS(71)
HIF3F-16PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3F-16PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3F-16PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3F-16PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3F-16PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3F-16PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3F-16PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package440
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3F-16PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3F-16PA, HIF3F-16PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3F-16PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3F-16PA-2.54DS(71)
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
KIT EVAL MICRO USB INTERFACE datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-33AWG .250 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31BL3231-DLS2 datasheet.pdf
MED FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf