Hirose Electric Co Ltd HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
HIF3FB-26DA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3FB-26DA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3FB-26DA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3FB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3FB-26DA, HIF3FB-26DA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FB-26DA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3FB-26DA-2.54DSA(71)
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7612 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL Q064FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO15 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf