Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3FC-10PA, HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
CONN RECEPT VERT 60+4POS DIN PCB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 1X6 W/LIGHT SPRNG datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
AM60000V622 GEAR MOTOR BODINE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf