Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3FC-10PA, HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-10PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3FC-10PA-2.54DSA(71)
CLIP AUTOMOTIVE STEEL 40A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MPU COMP 20SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 25V 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1.5A SOT32 datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf