Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
HIF3FC-10PA-2.54DSA(82) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-10PA-2.54DSA(82).pdf
Availability of HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
QUANTITY
HIF3FC-10PA-2.54DSA(82) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
Related LinksHIF3FC-10PA, HIF3FC-10PA-2.54DSA(82) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-10PA-2.54DSA(82) Details Description
Related parts for HIF3FC-10PA-2.54DSA(82)
CONN MINI-D 100POS R/A RECPT datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" STACKER datasheet.pdf
HEADER 4POS MALE VERT 1.5MM SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 19POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf