Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
HIF3FC-50PA-2.54DS(75) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
Brief Description
CONN HDR 50POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-50PA-2.54DS(75).pdf
Availability of HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
QUANTITY
HIF3FC-50PA-2.54DS(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
Related LinksHIF3FC-50PA, HIF3FC-50PA-2.54DS(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-50PA-2.54DS(75) Details Description
Related parts for HIF3FC-50PA-2.54DS(75)
FIXED IND 2.2UH 2.6A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-5V 10W datasheet.pdf
PLUG BANANA SOLDERLESS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 0.98" .063" WHT datasheet.pdf