Hirose Electric Co Ltd HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
HIF3H-10PB-2.54DSA(74) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-10PB-2.54DSA(74).pdf
Availability of HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
QUANTITY
HIF3H-10PB-2.54DSA(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3H
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
Related LinksHIF3H-10PB-, HIF3H-10PB-2.54DSA(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-10PB-2.54DSA(74) Details Description
Related parts for HIF3H-10PB-2.54DSA(74)
IC 4.13V W/PB 15% TO92-3 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CABLE ASSY IPASS X4 M-M 38POS 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% RADIAL datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.9A 46 MOHM SMD datasheet.pdf