Hirose Electric Co Ltd HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
HIF3H-10SA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN SOCKET 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-10SA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3H-10SA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3H-10SA-, HIF3H-10SA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-10SA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3H-10SA-2.54DSA(71)
IC REG LDO ADJ 0.75A TO220-5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.6A 330 MOHM datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf