Hirose Electric Co Ltd HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
HIF3H-16DA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3H-16DA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3H-16DA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3H-16DA-, HIF3H-16DA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-16DA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3H-16DA-2.54DSA(71)
CONN FFC FPC TOP 4POS 1.25MM R/A datasheet.pdf