Hirose Electric Co Ltd HIF3H-26DB-2.54DS(71)
HIF3H-26DB-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-26DB-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN SOCKET 26POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-26DB-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3H-26DB-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3H-26DB-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-26DB-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-26DB-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-26DB-2.54DS(71)
Related LinksHIF3H-26DB, HIF3H-26DB-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-26DB-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3H-26DB-2.54DS(71)
IDC CABLE - MKR14K/MC14F/X datasheet.pdf
CONN HEADER 175POS VERT GOLD 2MM datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 16.2 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 15SAU 9CKT datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf