Hirose Electric Co Ltd HIF4-16D-3.18R(01)
HIF4-16D-3.18R(01) picture photo
Mfg. Part Number
HIF4-16D-3.18R(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HOUSING 16POS 3.18MM
Datasheet Download
HIF4-16D-3.18R(01).pdf
Availability of HIF4-16D-3.18R(01)
QUANTITY
HIF4-16D-3.18R(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF4-16D-3.18R(01)
Internal Part NumberEIS-HIF4-16D-3.18R(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.125" (3.18mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge24 AWG