Hirose Electric Co Ltd HIF4A-24P-3.18DS(01)
HIF4A-24P-3.18DS(01) picture photo
Mfg. Part Number
HIF4A-24P-3.18DS(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 24POS 3.18MM
Datasheet Download
HIF4A-24P-3.18DS(01).pdf
Availability of HIF4A-24P-3.18DS(01)
QUANTITY
HIF4A-24P-3.18DS(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF4A-24P-3.18DS(01)
Internal Part NumberEIS-HIF4A-24P-3.18DS(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF4
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.250" (6.35mm)
Contact Mating Length0.220" (5.59mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF4A-24P-3.18DS(01)
Related LinksHIF4A-24P-, HIF4A-24P-3.18DS(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF4A-24P-3.18DS(01) Details Description
Related parts for HIF4A-24P-3.18DS(01)
FIXED IND 8.2UH 690MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 35PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT BNC CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 24POS W/GUIDES datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 18POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V CH 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf