Hirose Electric Co Ltd HIF5D-40DA-2.54R(71)
HIF5D-40DA-2.54R(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF5D-40DA-2.54R(71)
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN HOUSING 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF5D-40DA-2.54R(71).pdf
Availability of HIF5D-40DA-2.54R(71)
QUANTITY
HIF5D-40DA-2.54R(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF5D-40DA-2.54R(71)
Internal Part NumberEIS-HIF5D-40DA-2.54R(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesHIF5
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.063" (1.60mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesStrain Relief
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationIDC
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.126" (3.20mm) Dia
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF5D-40DA-2.54R(71)
Related LinksHIF5D-40DA, HIF5D-40DA-2.54R(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF5D-40DA-2.54R(71) Details Description
Related parts for HIF5D-40DA-2.54R(71)
IC PROCESSOR NEURON 44LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
ENCODER 12MM W/OSWITCH datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.1MM RED datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
IGBT 600V 50A TO247 datasheet.pdf
CONN 13POS M 2.5MM R/A DIN41617 datasheet.pdf