Hirose Electric Co Ltd HIF6-40PA-1.27DSA(75)
HIF6-40PA-1.27DSA(75) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-40PA-1.27DSA(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR CONN PCB ST EJECT 40POS
Datasheet Download
HIF6-40PA-1.27DSA(75).pdf
Availability of HIF6-40PA-1.27DSA(75)
QUANTITY
HIF6-40PA-1.27DSA(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-40PA-1.27DSA(75)
Internal Part NumberEIS-HIF6-40PA-1.27DSA(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-40PA-1.27DSA(75)
Related LinksHIF6-40PA-, HIF6-40PA-1.27DSA(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-40PA-1.27DSA(75) Details Description
Related parts for HIF6-40PA-1.27DSA(75)
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.15A SNT6A datasheet.pdf