Hirose Electric Co Ltd HIF6-50PA-1.27DS(71)
HIF6-50PA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-50PA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 50POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6-50PA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6-50PA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6-50PA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-50PA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-50PA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-50PA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6-50PA-, HIF6-50PA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-50PA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6-50PA-1.27DS(71)
BOX ALUM UNPAINTED 3.64"LX1.52"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HOLDER 9V W/PC PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 315MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IMPACT BP 2X16 GL SN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf