Hirose Electric Co Ltd HIF6-50PA-1.27DSA(71)
HIF6-50PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-50PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS T/H
Datasheet Download
HIF6-50PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6-50PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6-50PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-50PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-50PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-50PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6-50PA-, HIF6-50PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-50PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6-50PA-1.27DSA(71)
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .600 36POS datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC SMA datasheet.pdf
THERMOELCT MOD HEAT SINK U JOINT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN REC PIN HSG ASSY 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf