Hirose Electric Co Ltd HIF6-80PA-1.27DSA(71)
HIF6-80PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-80PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 68POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6-80PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6-80PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6-80PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-80PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-80PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-80PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6-80PA-, HIF6-80PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-80PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6-80PA-1.27DSA(71)
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
26500 12C 12#12 P PLUG SS WC datasheet.pdf
500 MHz to 1700 MHz Balanced Mixer, LO Buffer and RF Balun IC datasheet.pdf
+10V Precision Viltage Reference IC datasheet.pdf