Hirose Electric Co Ltd HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
HIF6A-26DA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 26POS 1.27MM DUAL
Datasheet Download
HIF6A-26DA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6A-26DA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6A-26DA-, HIF6A-26DA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6A-26DA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6A-26DA-1.27DSA(71)
RES SMD 162K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A SLD TERM datasheet.pdf
IC PCI SW 22LANE 16PORT 484FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC SMART RESET 6-UDFN datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
BCH 16-POSITION SMD J-HOOK datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf