Hirose Electric Co Ltd HIF6A-68DA-1.27DS(71)
HIF6A-68DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6A-68DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 68POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6A-68DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6A-68DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6A-68DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6A-68DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6A-68DA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions68
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6A-68DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6A-68DA, HIF6A-68DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6A-68DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6A-68DA-1.27DS(71)
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MINI SPOX PLUG HSG 5240071 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
220UF 63V 10X30MM 85C 8000H datasheet.pdf