Hirose Electric Co Ltd HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
HIF6B-40DA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 40POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-40DA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF6B-40DA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF6B-40DA-, HIF6B-40DA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-40DA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF6B-40DA-1.27DSAL(71)
OSC VCO 421-441MHZ SMD .4X.49" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 2.5V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2CH LOP 6SON datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf